Dev Mağazalar Vitrinlerini Kara Tahtalarla Kapattı: Gerekçeleri Pes Dedirtti

Fransa’da erken genel seçimleri ikinci turu öncesinde Paris sokaklarında güvenlik önlemleri alınmaya başlandı. Yaklaşık 50 milyon Fransız seçmen 5 yıl boyunca kendilerini Ulusal Meclis’te temsil edecek milletvekillerini seçmek sandık başına gidiyor.

YAĞMA KORKUSU BUNU DA YAPTIRDI

Özellikle aşırı sağ partilerin yükselişinin dikkat çektiği Fransa’da ikinci tur heyecanı sürerken, alınan yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekiyor. İkinci tur seçimlerinin ardından yaşanabilecek olumsuzlukların engellemek ve olası mağaza yağmalamalarının önüne geçmek için, mağazaların vitrinleri kara tahta plakalarla kapatıldı. Yapılan bu uygulama sayesinde, seçimin ardından yaşanabilecek zararların önüne geçilmesi hedefleniyor.

Merakla beklenen seçimde oy kullanma işlemi, Fransa’nın ana kara topraklarında, yerel saatle 08.00’de başlayacak ve 18.00’de sona erecek. Paris gibi büyük kentlerde oy kullanma işlemi saat 20.00’ye devam edecek.

SEÇMENLERİN OYUYLA 501 MİLLETVEKİLİ BELİRLENECEK

Fransa’daki seçimlerin ilk turunda Ulusal Mecliste görev yapacak olan 577 milletvekilinin 76’sı belirlenmişti. İlk turda seçilen 76 milletvekilinden 39’unun aşırı sağ partilerden seçilmiş olması çok konuşulmuştu. İlk turda sol ittifak 32, Macron ittifakı ise 2 milletvekili çıkarabildi. Kalan 501 milletvekili ise yapılacak olan 2.tur oylamasıyla seçilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir