Reuters’tan İmamoğlu yorumu: ‘Geleceğin potansiyel Cumhurbaşkanı’

Türkiye’nin kritik seçimini yakından takip eden dünya basını, sandıktan bir kez daha zaferle çıkan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun siyasi kariyerini de manşetlere taşıdı.

Birçok gazete İmamoğlu’nun gelecekteki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefetin olası adayı olacağı yorumu yaparken İngiliz haber ajansı Reuters’ın analizinde, İmamoğlu’nun “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en büyük rakibi” olarak öne çıktığı kaydedildi.

Ekrem İmamoğlu’nun geçmişine de dikkat çeken Reuters, Daren Butler imzalı yazıda, CHP’li İstanbul Belediye Başkanı’nın bazı açılardan Erdoğan’ın ayakizini takip ettiğini ifade etti.

Ajans, İmamoğlu’nun da Erdoğan gibi Karadenizli olduğunu, gençliğinde futbola ilgi duyduğunu ve İstanbul Belediye Başkanı olarak siyasette yükseldiğini belirterek “Pazar günkü seçimlerde aldığı büyük zaferin ardından o şimdi birçok analiste göre geleceğin potansiyel Cumhurbaşkanı” ifadelerini kullandı. 

‘REKABET DAHA DA KIZIŞACAK’

Benzerliklerine rağmen siyasi açıdan iki liderin zıt görüşlere sahip olduğunu kaydeden Reuters, İmamoğlu’nun 2019’daki ilk seçim zaferiyle AKP iktidarına 20 yıldaki en büyük yenilgisini yaşattığını hatırlattı. 

İmamoğlu’nun ikinci zaferiyle iktidarı yeniden yendiği belirtilen haberde, 2019’dakinin aksine dünkü seçimde İmamoğlu’nun muhalefet ittifakı tarafından desteklenmediğine de dikkat çekildi.

Birçok analistin İmamoğlu’nun gelecekte daha büyük başarılar kazanmasını beklediğini aktaran Reuters, gelecek yıllarda İmamoğlu ve Erdoğan arasındaki rekabetin daha da kızışacağı öngörüsünde bulundu. 

Haberde, iki ismin ilk tanıştıkları dönemle ilgili olarak İmamoğlu’nun “Ben 23-24 yaşındayken lokantamıza geldi, köfte yedi. Parasını almadım. Hayat boyu da o borcu ödeyemeyecek” sözlerine de yer verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir